Найбільший собака належить до породи англійський мастиф і сенбернар. Рекорд найважчого собаки належить англійському мастифові Зорба (1989) - 155,6 кг.
Найрідкіснішою породою собак є чинук, який спочатку був виведений в Нью-Хемпширі на початку XX століття як їздовий собака. Навіть на піці популярності чисельність собак цієї породи складала менше 300 особин, а до 1966 р. скоротилася до 125. 12 років опісля залишалося лише 28 собак цієї породи, але з тих пір чисельність їх зросла більш ніж в два рази завдяки зусиллям Асоціації власників собак породи чинук. У вересні 1985 р. в Нью-Йорку народилося шість щенят, і порода почала налічувати 76 особин (всі - в США). До дуже рідкісних порід відносяться так само: американський безволосий тер’єр і кау де філа де сан мігел.
Данський дог з Сакраменто (Каліфорнія, США) названий найвищим в світі собакою. Пес по кличці Гібсон у вертикальному положенні досягає 2 метрів і 10 сантиметрів.
Бассетхаунд, що проживає в німецькому місті Фульда, потрапив в Книгу рекордів Гіннеса за свої найдовші в світі вуха, довжина яких досягає 33,2 сантиметра. Вуха пса по кличці Джек настільки довгі, що деколи наступає на них. Йому доводиться весь час докладати зусилля щоб вони не волочилися по землі.
Найменший дорослий собака породи йоркширський тер’єр (1944) – його вага складала 113 грам. Окрім йоркширців найдрібніші собаки зустрічаються серед порід чіхуаха (довжина в загривку 12,5 см) і карликовий пудель.
Пес на ім’я Саур (Saur), або Суїнг (Suening) стояв на чолі держави в ХІ столітті н.е. протягом трьох років. Норвезький король, розгніваний на своє оточення, відмовився від трону і зажадав, щоб придворні і дружина надавали знаки уваги псові, немов він був королем.
Старогрецький пес на ім’я Сотер (Soter) був одним з 50 сторожових псів Древньої Греції, які відбивали атаку ворога; у битві він єдиний залишився в живих і побіг до воріт Корінфа, щоб попередити жителів про небезпеку, яка їм загрожувала.
Собаки повноцінного колірного зору не мають. Собаки-поводирі не можуть відрізнити червоний сигнал світлофора від зеленого, тому вони орієнтуються по потоці руху. У хорта кращий серед собак зір.
Собаки сприймають рухомий об’єкт краще, ніж людина. Проте вони сприймають менше деталей об’єкту. Якщо об’єкт розташований далеко і статичний, то для собаки він практично невидимий. Дослідження показали, що собаки не бачать свого власника, якщо він стоїть на відстані 300 ярдів (близько 270 метрів) і не рухається. З іншого боку собака бачить людину на відстані милі, якщо він розмахує руками. Собаки мають ширший огляд, ніж людина. Гончаки бачать під кутом 270 градусів, хоча зазвичай собаки мають огляд порядка 250 градусів. А ось людина здатна на огляд в 180 градусів.
У кожного собаки є три віка: верхнє, нижнє і бічне – воно заховане у внутрішньому кутку ока. Третє віко може виходити з кута і напливати на око для того, щоб очистити очну поверхню.
У собак 42 зуби. Шість пар гострих різців спереду. Дві пари великих іклів. Інші зуби – корінні (премоляри і моляри). Різці і ікла собаці особливо необхідні: ними він кусає і розриває їжу.
Собаці потрібен язик для того щоб направляти їжу в горло, для вилизування шерсті і для регулювання температури. При перегріві тіла собака висовує язик і охолоджується. А ось потіють собаки через подушечки на лапах, через шкіру піт виділяється мало.
Встановлено, що собаки чують звуки частотою до 35 кГц. Для порівняння: верхня межа слуху людини - 20 кГц.
Людина і собака мають 97% спільного в будові генів. Цілком природно, що ми добре ставимося до своїх близьких родичів.
Мозок собаки важить 100 г, кішки – 32 г.
Розлучившись з господарем, собаки переходять на короткий гавкіт і вищу тональність. Коли дзвенить дверний дзвінок, собаки реагують голосно і різко, деколи переходячи на розтягнутий "супергавкіт”. Граючись, ці тварини гавкають нерівним, високим голосом.
Правильно натреновані арабські хорти ніколи не вбивають свою мисливську здобич, а лише перекушують звірові в’язки на задніх ногах. Це робиться для того, щоб здобич не протухла в спеку.
Зазвичай собака дрібних або середніх розмірів живе 15 років. Крупні собаки живуть порядка 10 років. Статева зрілість настає у віці 10 місяців, чим дрібніша порода, тим раніше дозріває собака.
Собаки вміють сміятися. Сміх кращих друзів людини – це пирхання, що свого роду повторюється: почувши його, навіть в записі на плівку, інші собаки починають виляти хвостом.
Собачі стреси схожі з тими, від яких страждають їх господарі. Переживання стресу в третини тварин проявляється у вигляді важких шлункових розладів.
Кожну годину в одних лише США народжується порядка 12 500 щенят.
Гончак швидший за коня. На одному з британських стадіонів хорт на ім’я Просто Легенда не залишила жодних шансів меринові Крихітка Тім на трасі в чотириста метрів. На першій частині дистанції кінь і собака йшли з однаковою швидкістю, але на середині шляху Просто Легенда нестримно вирвався вперед. Результат переможця – 23 з половиною секунди, що майже на дві секунди менше, ніж у суперника.
1 з 12 далматинів (за статистикою) народжується глухим. …порок породи.
Африканська порода собаки Басенджі не вміє гавкати.
|